Digital Spy

Search Digital Spy
0

Television News

Logie Awards 2012: Winners and nominees in full, gallery

By and Amy Bell
Gold Logie nominee Asher Keddie.

© Paul Jeffers/AP/Press Association Images

Digital Spy presents a list of winners and nominees from the TV Week Logie Awards 2012, which took place at Crown Towers on Sunday April 15, 2012:

'Most Popular' Awards:

TV Week Gold Logie - Most Popular Personality on TV
Adam Hills (Spicks and Specks and Adam Hills in Gordon St Tonight)
Asher Keddie (Offspring and Paper Giants: The Birth Of Cleo)
Carrie Bickmore (The Project)
Esther Anderson (Home and Away)
Hamish Blake (Hamish and Andy's Gap Year) - WINNER
Karl Stefanovic (Today)

TV Week Silver Logie - Most Popular Actor
Daniel MacPherson (Wild Boys)
Eddie Perfect (Offspring)
Erik Thomson (Packed to the Rafters)
Hugh Sheridan (Packed to the Rafters) - WINNER
Ray Meagher (Home and Away)

TV Week Silver Logie - Most Popular Actress
Asher Keddie (Offspring and Paper Giants: The Birth Of Cleo) - WINNER
Danielle Cormack (Underbelly: Razor and East West 101)
Esther Anderson (Home and Away)
Jessica Marais (Packed to the Rafters)
Rebecca Gibney (Packed to the Rafters)

TV Week Silver Logie - Most Popular Presenter
Adam Hills (Spicks and Specks and Adam Hills in Gordon St Tonight) - WINNER
Carrie Bickmore (The Project)
Chrissie Swan (The Circle)
Hamish Blake (Hamish and Andy's Gap Year)
Karl Stefanovic (Today)

Most Popular New Male Talent
Dan Ewing (Home and Away)
James Mason (Neighbours)
Peter Kuruvita (My Sri Lanka with Peter Kuruvita)
Steve Peacocke (Home and Away) - WINNER
Tom Wren (Winners and Losers)

Most Popular New Female Talent
Anna McGahan (Underbelly: Razor)
Chelsie Preston Crayford (Underbelly: Razor)
Demi Harman (Home and Away)
Melissa Bergland (Winners and Losers) - WINNER
Tiffiny Hall (The Biggest Loser)

Most Popular Drama Series
Home and Away
Offspring
Packed to the Rafters - WINNER
Underbelly: Razor
Winners and Losers

Most Popular Light Entertainment
Australia's Got Talent
Hamish and Andy's Gap Year - WINNER
Spicks and Specks
Sunrise
The Project

Most Popular Lifestyle
Better Homes and Gardens - WINNER
Getaway
iFISH
Ready Steady Cook
Selling Houses Australia Extreme

Most Popular Sports
2011 AFL Grand Final - WINNER
Before The Game
The AFL Footy Show
The NRL Footy Show
Wide World of Sports

Most Popular Reality
Beauty and The Geek Australia
MasterChef Australia
My Kitchen Rules
The Block - WINNER
The X Factor Australia

Most Popular Factual
Bondi Rescue - WINNER
Bondi Vet
Border Security: Australia's Front Line
RPA
World's Strictest Parents

'Most Outstanding' Nominees:

TV Week Silver Logie - Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
Cloudstreet
Offspring
Paper Giants: The Birth Of Cleo
The Slap - WINNER
Underbelly: Razor

TV Week Silver Logie - Most Outstanding Actor
Alex Dimitriades (The Slap)
David Wenham (Killing Time)
Don Hany (East West 101)
Geoff Morrell (Cloudstreet)
Rob Carlton (Paper Giants: The Birth Of Cleo) - WINNER

TV Week Silver Logie - Most Outstanding Actress
Asher Keddie (Paper Giants: The Birth Of Cleo)
Diana Glenn (Killing Time)
Essie Davis (The Slap)
Kat Stewart (Offspring)
Melissa George (The Slap) - WINNER

Graham Kennedy Award for Most Outstanding New Talent
Anna McGahan (Underbelly: Razor)
Chelsie Preston Crayford (Underbelly: Razor) - WINNER
Hamish Macdonald (Senior Foreign Correspondent, Channel Ten)
Hamish Michael (Crownies)
Melissa Bergland (Winners and Losers)

Most Outstanding News Coverage
'Lockyer Valley Flood' (Brisbane News, Seven Network)
'Qantas Grounded' (Sky News National, Sky News Australia)
'Skype Scandal' (Ten News At Five, Channel Ten)
'The Queensland Floods' (Nine News, Nine Network) - WINNER
'Unfinished Business' (SBS World News Australia, SBS)

Most Outstanding Public Affairs Report
'A Bloody Business' (Four Corners/Sarah Ferguson, ABC1) - WINNER
'After The Deluge: The Valley' (Paul Lockyer, ABC1)
"Rescue 500' (Sunday Night, Seven Network)
'Salma In The Square' (Foreign Correspondent/Mark Corcoran, ABC1)
'Tour Of Duty: Australia's Secret War' (Channel Ten)

Most Outstanding Light Entertainment
Australia's Got Talent
Gruen Planet
Spicks and Specks - WINNER
Talkin' 'Bout Your Generation
The Project

Most Outstanding Sports Coverage
2011 Australian Open Tennis (Seven Network)
2011 Bathurst 1000 (Seven Network)
2011 Melbourne Cup Carnival (Seven Network)
State Of Origin III (Nine Network) - WINNER
Tour de France 2011 (SBS)

Most Outstanding Children's
Camp Orange: Wrong Town
Lockie Leonard
My Place - WINNER
Saturday Disney
Scope

Most Outstanding Factual
Go Back To Where You Came From - WINNER
Leaky Boat
Mrs Carey's Concert
Outback Fight Club
Tony Robinson Explores Australia

You May Like

Comments

Loading...