Digital Spy

Search Digital Spy

Movies News

In Full: BAFTA Film Awards 2010 - Winners

By
The full list of winners at tonight's Orange British Academy Film Awards, held at London's Royal Opera House, is as follows:

Best Film
Avatar
An Education
The Hurt Locker - WINNER!
Precious
Up In The Air

Outstanding British Film
An Education
Fish Tank - WINNER!
In The Loop
Moon
Nowhere Boy

Outstanding debut by a British writer, director or producer
Lucy Bailey, Andrew Thompson, Elizabeth Morgan Hemlock, David Pearson (Mugabe And The White African)
Eran Creevy (Shifty)
Stuart Hazeldine (Exam)
Duncan Jones (Moon) - WINNER!
Sam Taylor-Wood (Nowhere Boy)

Director
James Cameron (Avatar)
Neill Blomkamp (District 9)
Lone Scherfig (An Education)
Kathryn Bigelow (The Hurt Locker) - WINNER!
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)

Original Screenplay
Jon Lucas, Scott Moore (The Hangover)
Mark Boal (The Hurt Locker) - WINNER!
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
Joel Coen, Ethan Coen (A Serious Man)
Bob Peterson, Pete Docter (Up)

Adapted Screenplay
Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9)
Nick Hornby (An Education)
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (In The Loop)
Geoffrey Fletcher (Precious)
Jason Reitman, Sheldon Turner (Up In The Air) - WINNER!

Film Not In The English Language
Broken Embraces
Coco Before Chanel
Let The Right One In
A Prophet - WINNER!
The White Ribbon

Animated Film
Coraline
Fantastic Mr Fox
Up - WINNER!

Leading Actor
Jeff Bridges (Crazy Heart)
George Clooney (Up In The Air)
Colin Firth (A Single Man) - WINNER!
Jeremy Renner (The Hurt Locker)
Andy Serkis (Sex & Drugs & Rock & Roll)

Leading Actress
Carey Mulligan (An Education) - WINNER!
Saoirse Ronan (The Lovely Bones)
Gabourey Sidibe (Precious)
Meryl Streep (Julie & Julia)
Audrey Tatou (Coco Before Chanel)

Supporting Actor
Alec Baldwin (It's Complicated)
Christian McKay (Me And Orson Welles)
Alfred Molina (An Education)
Stanley Tucci (The Lovely Bones)
Christoph Waltz (Inglourious Basterds) - WINNER!

Supporting Actress
Anne-Marie Duff (Nowhere Boy)
Vera Farmiga (Up In The Air)
Anna Kendrick (Up In The Air)
Mo'Nique (Precious) - WINNER!
Kristin Scott Thomas (Nowhere Boy)

Music
Avatar
Crazy Heart
Fantastic Mr Fox
Sex & Drugs & Rock & Roll
Up - WINNER!

Cinematography
Avatar
District 9
The Hurt Locker - WINNER!
Inglourious Basterds
The Road

Editing
Avatar
District 9
The Hurt Locker - WINNER!
Inglourious Basterds
Up In The Air

Production Design
Avatar - WINNER!
District 9
Harry Potter And The Half-Blood Prince
The Imaginarium Of Doctor Parnassus
Inglourious Basterds

Costume Design
Bright Star
Coco Before Chanel
An Education
A Single Man
The Young Victoria - WINNER!

Sound
Avatar
District 9
The Hurt Locker - WINNER!
Star Trek
Up

Special Visual Effects
Avatar - WINNER!
District 9
Harry Potter And The Half Blood Prince
The Hurt Locker
Star Trek

Make Up & Hair
Coco Before Chanel
An Education
The Imaginarium Of Doctor Parnassus
Nine
The Young Victoria - WINNER!

Short Animation
The Gruffalo
The Happy Duckling
Mother Of Many - WINNER!

Short Film
14
I Do Air - WINNER!
Jade
Mixtape
Off Season

Outstanding Contribution to Cinema
Joe Dunton - WINNER!

The Orange Rising Star Award (voted for by the public)
Jesse Eisenberg
Nicholas Hoult
Carey Mulligan
Tahar Rahim
Kristen Stewart - WINNER!

You May Like